30 MIN PŘED, A 30 MIN PO

Horké léto nás svádí mnoha lákadly. Jedním z nich je krásné chladivé opojení dobře vychlazeným nápojem – nejlépe ve sklenici plné ledu. Ten pocit, když je vám obrovské vedro, kdy vám pot stéká po čele, máte sucho v ústech a celé vaše tělo úpěnlivě volá po zchlazujícím občerstvení, zná každý.

Related image

Horké slunce „vytahuje“ z těla vodu a tělo tak volá po okamžitém doplnění.

Tělo se potýká kromě horka také s nedostatkem tekutin. Takže „ideálním“ řešením se zdá vychlazený nápoj s ledem. Tento nápad je již sám o sobě dosti nebezpečný. Proč? Dochází k tzv. teplotnímu šoku. Na slunci může být klidně až 50°C a celé tělo se snaží chladit, chladit a chladit. Když k tomu náhle přidáte plnou sklenici s ledovým nápojem kolem 3-5°C, celým tělem proběhne silný chlad a tělo zmateně začne vytvářet teplo. Navíc tyto náhlé šoky končí často angínou (proto ji překvapivě máme nejčastěji v létě).

Nápoje nepijte ani před, ani při a ani hned po jídle.

Nejhorší ale co můžete udělat je, když si studený nápoj dáte k jídlu. Tím tělo velmi poškozujete. Nesmíte zapomínat, že každé jídlo vyžaduje poměrně složitý a energeticky náročný proces trávení. Po každém jídle se až 70% veškeré vaší energie začne soustředit právě na tento proces. Aby trávení probíhalo lehce, je k tomu potřeba teplo. Díky němu produkuje žaludek dostatek žaludečních šťáv, které mohou snědené jídlo dobře natrávit a připravit k dalšímu zpracování. Pokud ale žaludek zalijete nápojem (a ještě ke všemu studeným), rozředíte žaludeční šťávy a jejich sílu tak zničíte. Pokud je nápoje navíc studený, může žaludek přestat pracovat úplně. V chladu přestává produkovat šťávy a začíná se smršťovat (což při přijímání potravy je proces opačný, než potřebujete, protože žaludek se musí roztahovat, aby jídlo mohl pojmout). Proto byste neměli nic pít 30 min před jídlem ani 30 min po jídle.  Tím si zaručíte dobré a zdravé trávení a svému tělu tím výrazně prospějete.

PŘIHLASTE SE NA NAŠE KURZY – ZAČÍNÁME V ZÁŘÍ – VŠE O KURZECH ZDE:

 

Více HAPPYWEEK 226

Advertisement

One thought on “30 MIN PŘED, A 30 MIN PO

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.