CO BYSTE MĚLI DĚLAT KAŽDÝ DEN NEŽ ULEHNETE?

Mnoho lidí nevěnuje příliš velkou pozornost přípravě na spánek. Často se v posteli „objeví, aniž ví jak“. Většinou jediným pravidelným rituálem je večerní hygiena. I když rituály jsou velmi důležité a mají blahodárný vliv na zdraví i celkovou kvalitu života.

Vše má být správně ukončeno. Tedy i váš den.

Je velmi důležité, jak svůj den začnete, ale stejně důležité je, jak svůj den ukončíte. Lidé, kteří svůj život plánují a řídí, se často nejvíce soustředí na začátek svého dne. Zde lidé provádějí nejvíce různých rituálů. Tyto rituály pomáhají lidem připravit se na den jak psychicky, tak i fyzicky. Ne nadarmo se říká, že „ráno určuje náš den“.

Stejně tak je však důležité, jak svůj den ukončíte. Každý konec je začátkem toho nového. Tj. konec dne je začátkem dne nového. Jedním z velmi blahodárných večerních rituálů je najít si pár minut klidu pro sebe a zapsat si (nejlépe do pravidelně vedeného deníku), co se v proběhlém dni stalo. Pomůže vám to utřídit si své myšlenky a celkově je zklidnit. To je velmi důležité pro klidný a kvalitní spánek. Nepište jen fakta, ale také své pocity. Při psaní, co se v daný den stalo vám pomůže si uvědomit, co jste skutečně prožili a plně si vše uvědomit. Plně se při tom soustřeďte, jak jste své aktivity vnímali. Vaše pocity totiž utváří váš život a jeho kvalitu. V mnoha výzkumech bylo prokázáno, že pravidelné vedení deníku je pro člověka velmi pozitivní a příznivá terapie. Dává vám možnost být sami se sebou, lépe si vše uvědomit a procítit.

Related image

Pravidelné vedení deníku je skvělou terapií i jistou formou meditace. Posiluje vašeho ducha.

 

Navíc uzavřením deníku uzavřete i den. Tím si své myšlenky „neberete do postele“. Vyzkoušejte to již dnes. Pár minut před spaním si najděte své tiché místečko. Vezměte si zápisník, sešit, nebo pro první den třeba jen kus papíru a tužku. Vzpomeňte si na dnešní den a začněte psát, jak probíhal, čím začal, co následovalo a jak končil. Co jste u jednotlivých aktivit cítili, čeho jste dosáhli, ale i to, co se vám nepodařilo. Buďte otevření a nebojte se psát upřímně. Sami sebe nepodvedete. Pokud vás při psaní napadne něco, co byste měli udělat zítra nebo nějaký jiný den, napište to také. Až budete mít pocit, že jste zapsali vše, co jste chtěli, v klidu si vše pročtěte. Pak pomalu zavřete svůj zápisník a představujte si u toho, že tím uzavíráte celý dnešní den. Pak se v klidu přesuňte do postele a vnímejte, jak se cítíte.

Více HAPPYWEEK 218

 

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.