LIDÉ VE VZTAHU JSOU ŠŤASTNĚJŠÍ, NEŽ „SINGLES“ – POTVRZUJE VÝZKUM

Štěstím se v naší Akademii štěstí zabýváme již více jak 10 let. Ještě před několika lety téma štěstí nebylo pro většinu lidí zajímavé – tehdy stále vládly peníze a majetky. Nyní se to mění a téma štěstí je stále více žádanější a lidé se chtějí dozvědět o tom, jak být opravdu šťastní. Nejvíce nás těší, když nacházíme různé vědecké projekty a výzkumy, které sílu štěstí potvrzují. O jednom takovém projektu více v tomto videu: https://youtu.be/8KkKuTCFvzI

Rodina patří k oblastem života, bez které člověk neprožívá skutečné štěstí.

Velmi zajímavým projektem, který se zabýval štěstím je projekt, který začal před neuvěřitelnými 80 lety – v roce 1938 ve Spojených státech – viz video ZDE. V té době výzkumný tým vybral přes 700 respondentů a to ze dvou základních sociálních skupin – vysokoškoláky (tehdejší studenty Harvadu) a stejně staré lidi z chudé sociální vrstvy. Výzkum spočíval v tom, že tito lidé byli pravidelně sledováni výzkumným týmem a to po celý jejich život. Cílem bylo zjistit, co dělá lidi v životě spokojenými a šťastnými. Na začátku výzkumu byla jedna z prvních otázek: po čem v životě nejvíce toužíte. Odpověď byla (z dnešního pohledu již klasická): peníze a úspěch v materiálním světě (majetek, peníze, kariéra). Podobná odpověď se často vyskytuje i v současných výzkumech. Takže za těch 80 let se mnohé nezměnilo. Zajímavé ale je to, jak lidé postupem času ve svém životě tuto odpověď měnili. Výsledkem této studie (stále ještě probíhá, z těch původních cca 700 respondentů stále asi 70 žije a jsou ve výzkumu aktivní) je zajímavý poznatek. Všichni respondenti bez ohledu na to, zda pocházeli ze skupin studentů Harvardu,  či ze slabé sociální skupiny a bez ohledu, jestli v životě dosáhli velkých majetků a peněz nebo ne, jasně uvedli, že nejdůležitější pro jejich štěstí v životě je VZTAH.

Vztah, jako nejdůležitější podmínku štěstí uvádí většina respondentů všech výzkumů.

Partnerskému vztahu dávali tak velkou důležitost, že si ani neuměli dobře představit, že by mohli bez svého partnera žít, nebo že by se jim mělo dařit dobře bez partnera. Fungující vztah a následně i rodina jsou nejdůležitějším základem šťastného života. V dnešní době, kdy vztahy jsou spíše velkým „neštěstím“, než zárukou šťastného života, kdy rodiny procházejí největší krizí v historii, je toto zjištění velmi důležité. Jasně nám ukazuje, že důraz na individualitu a „já všechno dokážu sám/sama“ je zcela mimo rámec přirozeného vývoje člověka. Cesta pouze přes silné JÁ bez podpory partnera a vytvoření silného MY je velmi vyčerpávající, stresující a nepřináší žádné životní naplnění. Proto se zamyslete i vy nad svým partnerským vztahem, jak vám funguje společné MY a udělejte vše pro to, aby MY bylo silným základem vašeho celkového životního štěstí.

Pokud chcete i vy ve svém životě prožívat štěstí a naplnění, přihlaste se do naší Akademie štěstí. Napište nám na dasa@byu.cz nebo zavolejte na 602 556 479 a domluvte si úvodní konzultaci, kde vám vysvětlíme, jak vám můžeme pomoci s životní rovnováhou, řešením jednotlivých oblastí vašeho života, jak si nastavit celý život tak, abyste prožívali naplnění a štěstí.

 

Advertisement

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.