CHCETE I VY BÝT V ŽIVOTĚ ŠŤASTNÍ?

Již několikrát jsme psali o tom, že štěstí se stává fenoménem nové doby a také novou životní hodnotou. Není to ale nic nového, ani překvapivého. O štěstí se zajímali mudrcové a mistři již mnoho tisíciletí před námi. Na tzv. pyramidě lidských potřeb stojí na samém vrcholu.

Image result for maslow hierarchy of needs

Tzv. Maslowova pyramida potřeb: jsme v době, kdy převažují horní patra pyramidy

Víme, že základní potřebou člověka (ale i všech ostatních druhů v přírodě) je přežít. Vývoj civilizace a hlavně v posledních stoletích rozmach techniky, vědy a nových technologií zajišťuje stále více lidem poměrně stabilní materiální komfort. Strach o přežití se tedy pomalu vytrácí. Ten v posledních letech vystřídal zájem o materiální zajištění. I to se stále více lidem daří a ve vyspělých státech je toto zajištění na velmi dobré úrovni. Ale tím pyramida potřeb nekončí. Pokračuje dál – sociálním cítěním a právě také potřebou životního štěstí.

Žijeme v době, kdy základní materiální potřeby k životu jsou naplněny a tak chceme uspokojit další potřeby.

Bylo prokázáno, že současný materiální svět již nenaplňuje další vývoj člověka. Hmotný komfort dosáhl úrovně, kdy ve většině lidí již nevyvolává pocity radosti a štěstí. Dnes se většina materiálních věcí považuje za samozřejmost. A samozřejmost je norma a ta přináší jen „normální“ život, tj. život, který přestává být naplňující.

A tak se lidé v mnoha zemích stále více a více zajímají o štěstí. Jak této kvality v životě dosáhnout. Významné světové výzkumné instituce a university realizují mnoho různých průzkumů. To, čemu se ještě věda před několika lety smála (štěstí – to přeci není vědecký fenomén), nyní podrobuje velmi pečlivému zkoumání. Štěstí je také tématem velkých zpravodajských organizací jako např. CNN, Sky, BBC a další. Zprávy jako např. na Sky News (můžete shlédnout zde) jsou čím dál tím častější. Ale nejen to. Vznikají i velké organizace, které pomáhají lidem najít své já a cestu ke štěstí. O roční zprávě Světového štěstí jsme již také psali – viz HAPPYWEEK 214. Článek o štěstí si také můžete přečíst zde.

Ve Velké Británii dokonce založili Muzeum štěstí (Museum of Happiness – více zde: https://www.youtube.com/watch?v=Z50N_t5BHas). Materiální svět tak začíná být přehlušován světem štěstí. Je to nová hodnota moderní doby a trend, který se velmi rychle šíří po celém světě.

Štěstí je také hlavním tématem výuky, konzultací a koučování naší Akademie štěstí. Pokud chcete i vy ve svém životě prožívat štěstí a naplnění, napište nám na dasa@byu.cz nebo zavolejte na 602 556 479 a domluvte si úvodní konzultaci zdarma. Vysvětlíme vám, jak vám můžeme pomoci nastavit všechny důležité oblasti života (poznání sebe sama a svých přirozených talentů, kariéra, vztahy, rodina, bohatství, životní hodnoty, budoucnost, domov, sny, vize a cíle).

Více HAPPYWEEK 216

 

Advertisement

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.