TAJEMSTVÍ DLOUHOVĚKOSTI OD 100-LETÝCH LIDÍ

Dlouhověkost je v zájmu lidí již tisíce let. Staří Taoisté kolem dlouhověkosti postavili mnohá učení, systémy a pravidla života. Ty se zachovaly do dnes a jsou nedílnou součástí takových disciplín jako je Tradiční čínská medicína, Feng Shui nebo cvičení Qi Gong.

Naše tělo je nastaveno až na 120 let života. Využijte toho.

My žijeme v období, kdy nám „vládne“ věda a vědecko-technický pohled na svět. Ale věda často jen „přichází“ na to, co lidé znali již před mnoha tisíci lety. Jejich vědomosti o vzniku vesmíru, vesmírných a přírodních zákonech dnes věda jen potvrzuje. A stejně tak věda přichází s mnoha poznatky ohledně dlouhodobosti života. Lékaři bylo např. potvrzeno, že lidské tělo je nastavené na 120 let život. Když si ale přečtete několik tisíc let starou Bibli, zjistíte, že hned na prvních stránkách knihy Stvoření je napsáno, že „…..Bůh dal člověku tělo na 120 let…..“. Ale ještě před tím – právě Taoisté – určili délku života těla na 120 let. Na rozdíl od složité vědy a medicíny jsou jejich závěry, jak se dožít dlouhého věku, poměrně jednoduché a vycházejí spíše ze selského rozumu, než ze složité vědy. Nedávno proběhl výzkum dlouhověkosti pomocí dotazů u lidí, kteří se dožili více jak sta let. Vědci zkoumali jejich návod dlouhověkosti. Jejich odpovědi připomínají více slova Taoistů, než dnešních vědců.

Je zajímavé, že se téměř všichni shodují na stejných principech. Mezi ty nejpoužívanější patří tyto:

 

Image result for shot

Alkohol

Staří lidé uvádějí, že si pravidelně každý den dávají „kapičku šňapsu“. Často zmiňují whisky, víno nebo šampaňské (výzkum byl proveden v Západní Evropě, takže není zmíněna základní Česko-Moravsko-Slezská medicína slivovice a na Slovensku např. borovička). Z pohledu Taoismu se jedná o silnou energii elementu Ohně, která je základem aktivního života. Bez ohně život z těla vyprchává. Proto i staří Taoisté hojně hodovali vínu a básním a zpěvu.

Image result for broth

Jídlo

Všichni staří lidé se shodují, že základem zdraví a jejich silné energie i po sto letech života je kvalitní jídlo z čerstvých a doma připravených surovin. Domácí jídlo z vlastní zahrádky je největším zdrojem silné energie. Kvalitnímu jídlu pak dominují silné vývary a polévky nebo např. obiloviny, hodně ovesné kaše. Taoismus jasně ukazuje na dva základní zdroje tzv. postnatální energie: strava a prostředí (vzduch).

Related image

Trpělivost

Žádný shon. Jak říkáme u nás: „Dočkej času, jako husa klasu.“ Ano, vše má svůj čas a ten má velmi silnou aktivní energii. Pokud ve svém životě všemu věnujete dostatek času, nebudete se vyčerpávat. Z hlediska Taoismu patří čas k jangové energii, tedy energii, která zajišťuje fungování např. i těla.

Image result for qigong in the city

Cvičení

Pohyb je velmi důležitý. Zajišťuje dostatečný tok energie. Pokud energie přestane proudit, začne jí být nedostatek a místo bez energie se začne oslabovat. To způsobuje nemoci a při velkém nedostatku energie pak i smrt. Proto jsou velmi důležitá cvičení na uvolnění a protažení těla. Posilování, rychlé pohyby, zátěžová cvičení apod. naopak tělo vyčerpávají a energii mu ubírají. Proto Taoisté vyvinuly dodnes využívaný systém cviků Qi Gong, které se využívají i pro léčení jak těla, tak i psychiky. Toto cvičení umožňuje přirozené proudění energie v celém těle.

Odpočinek

Chodit spát včas, vstávat časně a přes den si najít několik chvilek pro lehký spánek, tzv. „šlofíček“. Ten si máte dopřát hlavně po obědě.

Více o tomto výzkumu se dočtete v článku v Huffington Post.

Další informace HAPPYWEEK 215

Advertisement

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.