VĚDA: ŠŤASTNÍ LIDÉ JSOU ZDRAVĚJŠÍ, ŽIJÍ DÉLE A JSOU ÚSPĚŠNĚJŠÍ

Fenomén štěstí sílí po celém světě. Nejen že se jím začínají řídit „obyčejní“ lidé, ale je ve středu zájmů i velkých společností, vlád, mezinárodních organizací. Principy štěstí se zabývají též renomované agentury, které provádějí průzkumy i výzkumy a objevují důležité informace pro šťastný život. Škoda jen, že „objevují“ to, co lidstvo zná (ale nevyužívá) již tisíce let. Např. fakt, že hmotné statky nebo ekonomický růst společnosti nepřináší více štěstí.

Konečně se věda začala zabývat štěstím a jeho významem v lidském životě.

Průzkumy v Británii a USA (patří mezi největší ekonomiky světa) ukazují, že lidé v těchto dvou zemích nejsou šťastnější, než byli v 50. letech minulého století a to i přes obrovský ekonomický růst.  Např. v roce 2016 bylo vítězem v žebříčku nejšťastnějších zemí Dánsko (nyní to je Norsko). Kdyby např. Británie měla stejnou úroveň štěstí jako Dánsko, znamenalo by to, že ve Velké Británii by nyní bylo o 2.5 mil nešťastných lidí méně a o 5 mil více velmi šťastných lidí.

Image result for great britain

I když Velká Británie patří mezi nejvyspělejší ekonomiky světa, není nejšťastnější zemí.

 

Na pocitu štěstí má např. velký podíl důvěra. Pouze 30% lidí v Británii a USA řeklo, že se dá věřit většině lidí. Ještě před 40 lety to bylo 60%. Ve skandinávských zemích je tato úroveň stále kolem 60%.

Obrovský vliv na míru štěstí mají vztahy lidí. Vztahy mezi partnery a dále pak vztahy v rodině jsou pro štěstí lidí rozhodujícím faktorem. Důležitou roli hrají také vztahy v zaměstnání a přátelské vztahy.

Velkým přínosem pro pocit štěstí je být přínosem pro ostatní. Lidé, kteří se více zajímají o ostatní jsou obecně šťastnější, než ti, kteří se zajímají jen o svůj vlastní prospěch. Pokud vám jde o dobro ostatních, zažíváte podobné pocity, jako byste byli sami někým odměněni. Neštěstí druhých má na nás podobný vliv, jako by se to samé dělo nám samotným. Průzkumy ukazují, že v případě, že jsme např. svědky poranění nějakého člověka, náš mozek funguje stejně jako mozek toho zraněného. A naopak. Pokud někomu pomáháme, cítíme se stejně, jako by někdo pomáhal nám. Velmi zajímavý byl průzkum mezi dárci krve. Ti, kteří měli dostat zaplaceno se cítili hůře, než ti, kteří dávali krev zdarma.

Image result for giving money

Cítíme se více šťastní, když peníze dáváme, než když je dostáváme. Paradox?

Mnoho lidí se stále ještě soustředí na získávání peněz, na vydělávání peněz. Ale světe div se. My se cítíme daleko lépe, když peníze dáváme, než když je získáváme. Takže honbou za penězi si snižujeme úroveň našeho štěstí. Větší pocit štěstí zažijete, pokud své peníze utratíte za někoho jiného (dárek, zaplatíte za něj v restauraci apod.), než když si koupíte něco sami pro sebe.

Studie dále potvrzují tisíce let staré pravdy: meditace a modlitba zvyšují míru štěstí v životě člověka. V jednom průzkumu bylo ukázáno, že lidé, kteří 8 krát za měsíc meditovali, se po tomto kurzu cítili asi o 20% šťastnější, než před kurzem. A nejen to. Došlo i ke značnému posílení jejich přirozené imunity. Praktická meditace či modlitba také zlepšují kvalitu fungování mozku.

Modlitba a meditace posilují naše pocity štěstí.

Velký vliv na naše štěstí mají také lidé, se kterými se stýkáme. Proto je důležité si velmi pečlivě vybírat naší společnost lidí.

Ještě do nedávna si většina lidí myslela, že úspěch je přivede ke štěstí. Výzkumy ale potvrdily, že je to naopak. Štěstí vede k úspěchu – a to bez vyčerpání. Když jsme šťastní, náš mozek funguje lépe a kvalitněji. Jsme tak daleko produktivnější. Ale to není vše. Průzkumy jasně dokazují, že šťastní lidé zvládají život lépe, jsou zdravější a dožívají se delšího věku.

Abyste ale mohli být skutečně šťastní, musíte nejprve znát sebe sama, své já, své přirozené talenty. Pak můžete žít svůj život, kráčet po své cestě a tím také dojít ke svému cíli. Většina lidí stále žije život v závislosti na ostatních, na tom, co jim řeknou, v závislosti na jejich názorech. Život většiny lidí tak řídí společnost, média, politika či blízké okolí.

Buďte sami sebou. Zveme vás na další zajímavý seminář Odhalte své pravé JÁ & Žijte svůj život, který navazuje na naši novou knihu:

Jak máte žít svůj život vám poradí naše nová kniha.

Vše o semináři se dozvíte ZDE, na této stránce. Přihlášky na seminář nám posílejte na dasa@byu.cz nebo se můžete přihlásit telefonicky na 602 556 479. Můžete též vyplnit tento jednoduchý formulář:

 

Vše o semináři se dozvíte na této stránce.

Více HAPPYWEEK 213

 

 

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.