MEMENTO MORI – JAKÝ ZANECHÁTE SVŮJ ODKAZ?

Možná jste se s touto otázkou ještě nikdy nesetkali. Možná ani nevíte, co se pojmem „odkaz“ myslí. Moudří kdysi dávno často hovořili o tom, že by po každém člověku zde mělo něco zůstat. Někteří budovali pyramidy či jiné velké a významné stavby, jiní budovali města, ti bouřlivější dobývali nové říše, zvědaví objevovali nová území atd. Ne každý člověk má ale tak velké ambice. A přesto každý člověk svůj odkaz alespoň jednou v životě řeší. Kdy? V momentě, kdy umírá…….

Pamatujte na smrt. Žijte tak, abyste v posledním okamžiku svého života byli klidní a spokojení.

Pamatujte na smrt. Žijte tak, abyste v posledním okamžiku svého života byli klidní a spokojení.

Memento Mori – latinsky „pamatuj na smrt“. Lidé již v dávnověku věděli, že smrt je velmi důležitou součástí života. Od Taoismu přes Buddhismus až po Křesťanství se smrt jevila jako něco významného. V době těsně před smrtí se člověk dostává do stavu, kdy hodnotí svůj život. Ne, že by se nad ním zamýšlel, ale získává z něj jasný a silný pocit. Může to být pocit marnosti, selhání, zklamání, zloby, vzteku, hněvu. Ale mohou to být také pocity blaženosti, štěstí, radosti, naplnění a uspokojení. Důležité ale je, že je to poslední pocit, který zažijete na tomto světě. S tímto pocitem odcházíte. Tento pocit tak určí, jak umřete. A vy s tím již nic neuděláte. Nelze sjednat nápravu.

Často najdeme klíč k životu až v posledním okamžiku života.

Často najdeme klíč k životu až v posledním okamžiku života.

Lidé si bohužel vytvořili velkou bariéru před smrtí. Nechtějí o ní mluvit, přemýšlet, raději by na ni zapomněli. Ale to je chyba. Lidé by se měli chovat úplně opačně. Ta chvíle, ten okamžik smrti může totiž rozhodnout o tom, jaký byl celý náš život.

S čím budeme odcházet? Jak se nám bude odcházet? Možná toto je nejzásadnější otázka našeho života. Jak chceme z tohoto světa odejít. S jakým pocitem, s jakým výsledkem. Na co chceme myslet až budeme prožívat svoji poslední vteřinu. Pokud si budeme umět definovat stav naší mysli a pocity srdce, který chceme zažít na konci svého života, budeme také umět odpovědět na to co a jak chceme v životě dělat. Pokaždé, když něco děláme, můžeme se zeptat sami sebe, jestli je to něco, co nám bude dělat dobře v naší poslední chvilce. Pokud ano, pak bychom asi měli pokračovat v tom, co děláme. Když ne, je to jasná odpověď, že to, co právě děláme, není pro nás dobré.

Image result for peace in mind

Zahleďte se do daleké budoucnosti, do momentu svého posledního okamžiku a uvědomte si, jaký budete mít pocit z toho, co děláte teď….

Zkuste si definovat s čím chcete odcházet ze svého světa. Udělejte si co nejjasnější obrázek. Jeho světlo pak osvítí celý váš život a ukáže vám tu správnou cestu. Tomu se říká životní vize. Čeho chceme dosáhnout, co tady zanechat a jak se s tím loučit až přijde čas. Pokud svoji životní vizi máte, váš život je jednodušší a jasnější pro vás i vaše okolí. Jak se říká: „je osvícený“. Jestli vám ale taková vize chybí, nemáte ve svém životě jasno a můžete jím celou dobu jen bloudit. Budete žít v pomyslné tmě a v té také odejdete. Důležité je si uvědomit, že v té poslední minutě již nebude čas na to, abyste mohli něco změnit.

Zdroj: HAPPYWEEK 196

 

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s

%d bloggers like this: