„SRDCE, KTERÉ DÁVÁ, ZÍSKÁVÁ NEJVÍC“ – TAO TE ŤING

Je tomu již mnoho let, kdy jsem se začal zabývat čínskou kosmologií a Taoismem. Když jsem začínal, lidé se mi vysmívali a měli mě za blázna, proč se zrovna já, člověk z jednoho nejvíce materiálních oborů, které vůbec existují – marketingu a reklamy – najednou zabývám něčím takovým. O to více mě těší, že po těch letech se k témuž dobrali i mnozí velcí podnikatelé, šéfové firem, politici a další představitelé „materiálního světa“. A jsem moc rád, že se tímto směrem zabývá i jeden z největších podnikatelů světa (kterého si velmi vážím), Sir Richar Branson, zakladatel společnosti Virgin.

Sir Richard Branson - zakladatel společnosti Virgin - jeden z největších podnikatelů na světě.

Sir Richard Branson – zakladatel společnosti Virgin – jeden z největších podnikatelů na světě.

V jednom ze svých nejnovějších článků se právě Sir Richard Branson zabývá dílem Tao Te Ťing. Upozorňuje na to, že štědrost a velkorysost byly vždy velkým počinem. O to více dnes, kdy mezi lidmi převládá pocit strachu a nejistoty. Richard říká: „Vždy jsem věřil v tradiční čínské učení Tao Te Ťing, kde se mimo jíné říká: „Srdce, které dává, dostává.“ Je tomu skutečně tak. Pocit dávání je daleko silnější a krásnější, než pocit získávání. Proto když dáváte, naplňujete svůj život pocitem krásy, štěstí a radosti. Vaše srdce v té chvíli plesá.

Tao Te Ťig - Jedna z nejčtenějších kniha na světě. Popisuje, jak funguje svět, život a rovnováha.

Tao Te Ťig – Jedna z nejčtenějších kniha na světě. Popisuje, jak funguje svět, život a rovnováha.

Není nutné být bohatý a mít miliony k tomu, abyste mohli dávat. Často nejde ani o „materiální dávání“. Můžete dát tím, že někomu pomůžete – ženě s kočárkem do tramvaje, necháte staršího sednout v metru, rozdělíte se o svoji svačinu s kolegou, pomůžete sousedovi na zahradě…. Každá forma dávání (na jejím rozměru a velikosti nezáleží) je krásná a pomůže vám prožít šťastný, naplněný a radostný život. A často vás to ani nic nestojí, ale můžete naopak získat velmi mnoho. Zkuste to. Dávejte klidně v malém. Ale jakmile ucítíte, že právě teď můžete dát, tak dejte. Bez rozmýšlení, bez uvažování jestli máte či nemáte dát. Prostě dejte. Dávejte bez toho, aniž byste cokoliv očekávali zpět.

Cesta Tao a její ctnostné působení na život člověka.

Cesta Tao a její ctnostné působení na život člověka.

Nemusíte vést žádnou charitu či přispívat charitativním organizacím. Je to o každodenním malém přispění. Každý z nás se narodil s velkým darem, přirozeným talentem a jeho obrovským potenciálem. Náš úkol, naše „povolání“ je rozdávat tento talent těm, kteří ho nemají a potřebují ho. Tím jsme jeden druhému velmi vzácní, potřební a užiteční. Tak se může celá společnost rozvíjet přes vzájemnou spolupráci a tím, že jeden pomáhá druhému. Čím dříve tento dar, který máte, začnete využívat, tím dříve prožijete krásné chvíle, které váš život zlepší, obohatí a vy sami se budete cítit velmi šťastní. Udělejte to. Udělejte to dnes. Udělejte to teď.

Jak se říká: kdo od srdce dává, dvakrát dává

Jak se říká: kdo od srdce dává, dvakrát dává.

Zdroj: HAPPYWEEK 195

 

Uložit

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s

%d bloggers like this: