MAJÍ VLASTNÍ KVALITNÍ POTRAVINY…. ….A ZADARMO

To, že se svět začíná pomalu měnit a lidé se pomalu opět spojují s přírodou jsme si ukázali v předešlém článku Svět se mění k lepšímu. Při častých toulkách českou krajinou si to čím dál více uvědomuji – příroda je vše, co potřebujeme. Dává nám úplně vše a zadarmo.

jablka

Stačí se pozorně zahledět do přírody. Konec léta je ten nejlepší čas. Stromy a keře jsou obalené ovocem a různými bobulovinami. Zahrádky již několik týdnů přináší čerstvou zeleninu a luštěniny. Vinná réva nám dává bohaté a šťavnaté hrozny. Když se zahledíte na jabloň obsypanou krásnými jablky, hrušeň obtěžkanou těžkými hruškami či švestku, na které převažuje modrá barva nad zelenou, protože švestek jsou na ní stovky…. A tak bychom mohli pokračovat dál a dál. Při pohledu na tu krásu a bohatství úrody si uvědomíte, jak málo potřebujete k tomu, abyste si vypěstovali tolik plodin, aby vám vydržely na celý rok. Kolik jabloní asi potřebujete, abyste měli dostatek jablek pro svoji rodinu? Jednu, nebo dvě (záleží, jak staré jsou). Stejně tak je to s ostatními ovocnými stromy. Soukromí pěstitelé vypočítali, že zahrada o výměru 1,000 metrů čtverečních dokáže zplodit úrodu za víc jak 1 mil Kč. Tolik peněz za jídlo určitě za rok neutratíte, to se nedá sníst. Abyste tedy byli soběstační a zásobili se jídlem na celý rok, stačí vám opravdu málo. Pak nemusíte za jídlo utratit téměř nic. A navíc, máte jídlo velmi kvalitní a víte, co jíte, protože jste si to sami vypěstovali. Proč kupovat jablka z dalekého Španělska, když vám mohou růst za domem? A to nepočítáme další efekt šetření životního prostředí. Díky ušetřené dopravě se např. rapidně sníží emise, spotřeba nafty, elektřiny atd. Najednou bude vše levnější, bez zbytečných zdrojů energie, které dnes vynakládáme úplně zbytečně.

Povědomí o malém soukromém pěstitelství a jeho nesmírných výhodách se šíří světem. Vzniká nový trend. Zamyslete se nad ním a pouvažujte, jestli i vy se nechcete přidat k rostoucí skupině lidí, která si své potraviny pěstuje sama. Stačí k tomu kousek půdy a přiměřená starost o to, co si vysadíte. Nebojte se, že to nezvládnete. Zvládli to jiní, proč ne vy? Je čas změn. Proč čekat? Na co čekat? Jak říká film Zítra: „Na co čekáte? Udělejte to. Zítra.“

Zdroj: HAPPYWEEK 187

Uložit

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.