PROČ NÁS SILNÝ INDIVIDUALISMUS POŠKOZUJE

„Já, já, já, jenom já….“, zpívá se v jedné písni od skupiny Olympic. Dalo by se říci, že slovo JÁ se stalo jakýmsi fenoménem moderní doby. Tím nemyslím jen dobu posledních let. Jde spíše o moderní etapu našich dějin někdy od dob průmyslové revoluce. Nebývale rychlý rozvoj, technika a pak i technologie udělaly z jedince silného člověka. Najednou se jednotlivec mohl věnovat věcem, které by před tím sám nikdy nezvládl. Přišla éra individuality.

individualita

Individualita a její silné prosazování za posledních 100 – 200 let velmi změnila chování a život lidí. Díky rychlému rozvoji techniky, vědy apod. se člověk stával silnějším a schopnějším. Mohl dělat sám věci, které dříve dělalo několik lidí dohromady. Najednou se člověk dokázal uživit sám a přestal být závislý na ostatních.  S tím pak přichází i jakási touha a honba za mamonem. „Všechno chci pro sebe. Nikomu nic nedám.“ Tento trend tak vedl k rozpadu rodin. Stále více lidí bylo schopno přežít bez pomoci ostatních. A tak se každý soustředí jen sám na sebe. Pocit zodpovědnosti se vytrácí z hodnot člověka. Každý sám za sebe – tento přístup se začal prosazovat i v partnerských vztazích. Svazek manželský tak je považován za jistý přežitek. „Stačí, že se máme rádi a jsme spolu, nepotřebujeme k tomu žádný papír…..“, často říkají. A když nechcete brát zodpovědnost za životního partnera a ani on za vás, pak je otázka, který z nich bude mít zodpovědnost za děti. Tu se vynoří další trend – nebudeme mít děti. Porodnost tak klesá, západní civilizace vymírá, klesá počet obyvatel. To má ale velmi silné sociální a společenské důsledky – ve finále tu nemá kdo pracovat. A tak se „stavy“ pracovníků doplňují z lidí přicházejících z jiných zemí a kultur. A těch přibývá, zatímco nás ubývá. Individualismus tedy zprvu zničil rodiny, teď již ničí celé národy. „Já“ moderní civilizace je tak konfrontováno s „my“ cizích kultur. Dokáže však „já“ zvítězit nad „my“?

KURZ ŽIVOTNÍ ROVNOVÁHA – začíná již v září

Chcete poznat sami sebe, svoji životní cestu a cíle, kterých máte dosáhnout? Naučíme vás, jak si vytvořit rovnováhu pro zkvalitnění svého života a sladit všechny důležité oblasti vašeho života. Přihlaste se do našeho kurzu ŽIVOTNÍ ROVNOVÁHA. Vše o kurzu v těchto krátkých prezentacích, nebo na www.akademiestesti.webs.com/nov-kurzy. Přihlaste se na dasa@byu.cz nebo na 602 556 479.

Zdroj: HAPPYWEEK 181

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.