ROVNOVÁHA TĚLA A DUCHA

Důležitost rovnováhy těla a ducha znali již staří Římané. Jejich heslo: „Ve zdravém těle, zdravý duch“. je jedním z důležitých odkazů jejich kultury.

Tělo a duch –jeden bez druhého nemůže být. Tělo bez ducha je tělo mrtvého člověka. Duch bez těla nemůže „fungovat“, protože nemá kde a jak (k tomu mu slouží právě tělo). Tento princip je všude v přírodě. Vždy musí existovat hmota a také funkce pro to, aby hmota „ožila“ –mohla fungovat. Mezi hmotou a funkcí (nebo také mezi Jin a Jang) je důležitý vztah. Hmota musí být natolik pevná a stabilní, aby aktivitu funkce mohla udržet. Naopak, funkce musí být natolik silná, aby mohla „hýbat“ hmotou a tím ji tak umožnila fungování. Jak hmota, tak funkce tedy potřebují dostatek síly, aby se vzájemně mohly podporovat. A přesně tak to funguje i u vašeho těla. Jak se říká: bezduché tělo, je tělo bezvládné. Moderní doba je však maximálně upoutávána hmotnou energií –peníze, hmotné statky apod. Duchovní energie se velmi snížila a je v současnosti velmi slabá. Většina lidí se tak stará o své tělo, posiluje ho, sportuje s ním, dává mu zdravou výživu apod. Tím, že se staráte výhradně o své tělo, silně potlačujte svoji duchovní energii, tedy svojí funkčnost. Můžete mít sebelépe propracované tělo a svaly, ale pokud svému tělu nedodáte i silného ducha, tak z postele nevstanete. Důkazem upadajícího ducha jsou dvě statisticky ověřené „veličiny“:
1.dramaticky vzrůstající počet pacientů psychiatrických léčeben
2.enormní nárůst konzumace antidepresivních a ostatních léků působících na psychiku člověka
Upadající duch člověka samozřejmě souvisí i s upadajícím duchem společnosti, ale také rodiny (o které píšeme na předchozí stránce). Jedno ovlivňuje druhé. V minulosti měla každá společnost poměrně jasné a pevné zásady, hodnoty. Ty se pak přenášely na rodinu, která tyto hodnoty vštěpovala novým generacím. Dnes se však tato návaznost téměř vytratila. Většina lidí tak nemá vůbec jasnou představu o nějakém svém uceleném „souboru“ hodnot, podle kterých chtějí žít, živit svoji rodinu, vychovávat své děti. Veškeré vzdělání je zaměřeno výhradně na materiální rozvoj. O duchovním rozměru člověka se v žádné škole (kromě škol, duchovních a jinak specializovaných) nikdo nic nedozví. Jak tedy posilovat tělo i ducha, jak udržovat mezi nimi rovnováhu, která vede ke šťastnému životu? I zde je mnoho různých cest:
•patřit k nějakému náboženskému hnutí
•odjet na duchovní místo, kde se organizují duchovní cvičení a vzdělání
•sebevzdělání –čtení knih, sledování prezentací, přednášek apod.
•navštěvovat krásná duchovní místa ve svém okolí
•naučit se meditovat, nebo modlit
•naučit se „vnořit“ do svého vnitřního já a být každý den chvíli sám se sebou –naučit se kontemplovat
Pokud začnete rozvíjet své duchovní schopnosti, již brzy se dostaví příjemné pocity uvolnění a lehkosti. Doporučil bych, abyste si alespoň na své první „krůčky“ duchovního cvičení našli dobrého učitele. Je to vždy lepší a rychlejší postup, než si se vším lámat hlavu sami, hlavně, když nemáte žádné zkušenosti.

ZDROJ: HAPPYWEEK č. 126 ČTĚTE ZDE

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.