VÁNOCE A FENG SHUI

Asi vás nyní napadla otázka, co mají křesťanské Vánoce společného s čínským Feng Shui. Na první pohled se může zdát, že nemohou mít společného nic. Avšak stejně jako křesťanství, tak ani Feng Shui nemá hranice. Je to učení, které se dá velmi dobře přirovnat ke geometrii, fyzice, přírodovědě apod.. Ani tyto vědy nemají hranice. Na rozdíl od mnohých učení má však Feng Shui jedno důležité pravidlo: Region/Sezona. Toto pravidlo velmi jednoduše říká, že máte ve všech aktivitách vycházet z místa, kde působíte a v čase, ve kterém působíte. Pokud tedy chcete využít umění Feng Shui v Čechách, na Moravě a ve Slezsku o Vánocích, pak musíte vycházet energií, které vládnou právě v tomto období v naší zemi.

Feng Shui pracuje s různými zdroji energie. Jedním z velmi silných zdrojů energie jsou právě tradice. Tradice vycházejí z minulosti, a čím déle se tradice dodržují, tím silnější energii předávají do přítomnosti a tím také ovlivňují budoucnost. Vánoce jsou velmi silnou tradicí v našich zemích, a proto byste jim měli věnovat opravdu velkou pozornost každý rok. Čím více pozornosti jim věnujete, tím větší energii z nich získáte.

Vánoce přicházejí v období, kdy působí velmi pasivní energie, tzv. energie Jin. Znamená to, že okolí, příroda, vzduch a slunce vám nedává téměř žádnou energii. V tomto období byste tedy měli být co nejvíce v klidu, nevyčerpávat se a čas trávit příjemným odpočinkem. Bohužel dnešní chaotická doba lidi nutí k tomu, aby právě v předvánočním a vánočním období byli co nejaktivnější. Je tedy velmi důležité, abyste si výdaj své energii dobře hlídali. Ideální proto je si průběh Vánoc a příprav co nejvíce naplánovat. K tomu je velmi vhodné období v měsíci říjnu. V tomto měsíci byste si měli dát dohromady plán všeho, co chcete před Vánocemi a v jejich průběhu dělat, zařídit apod.. Tento plán rozhodně nenazývejte jako „Seznam, co všechno MUSÍM“. Naopak, tento seznam se musí jmenovat: Seznam, co všechno si CHCI UŽÍT. V klidu si pak sedněte, dejte si sklenku dobrého vína či jiného moku a uvažujte, jak si chcete vánoční období užívat. Jakmile budete mít seznam hotov, pak jen stačí ho postupně naplňovat a již dále nepřemýšlet o ničem dalším. Zbyde vám tak spousty energie právě na užívání si všeho, co budete dělat.

Seznam, jako nástroj, patří podle Feng Shui k tzv. energii Kovu. To je energie, která vám umožní věci řešit plynule, bez stresu a zmatků. Je to energie řádu a pořádku. Budete-li tento pořádek (seznam) dodržovat, pak vše půjde snadno a plynule. Rozhodně tohoto nástroje využijte. Uvidíte, jak se vše dá zvládnout v pohodě a s lehkostí.

Feng Shui je známo především jako umění, které pracuje s energiemi prostoru. Proto ho můžete využít k tomu, abyste si nastavili ty nejlepší vánoční energie u vás doma. Domov, rodina a Vánoce, to jsou tři „elementy“, které rozhodně patří k sobě. Bez jejich spojení nejsou Vánoce tím, čím mají být. Pokud chcete vytvořit příjemný domov (a to nejen v období Vánoc), musíte posílit energie tzv. tepla domova. Teplo domova je velmi silná energie, která vám nejen zpříjemňuje pobyt doma, ale také se díky ní domů těšíte. Je to energie elementu Země, která vám dává možnost vytvořit prostředí „otevřené náruče“. Je to energie přijetí, empatie, stability, jistoty, zázemí. Tuto energii v prostoru vytvoříte pomocí tří hlavních nástrojů Feng Shui prostoru: barvy, materiály, tvary. Energii země posílíte žlutou barvou nebo všemi zemitými barvami od světle pískové až po tmavě hnědou. Materiály musí být měkké a jemné a na dotek příjemné. Co se týče tvarů, pak rozhodně využijte elipsy a vytvářejte tzv. hnízda. Hnízdo vytvoříte např. pomocí misek, které naplníte různými dobrotami. Hnízdo můžete také vytvořit na sedačce pomocí několika měkkých polštářů.

K Vánocům patří hlavně vánoční hostina. Jídlo jako takové patří k energii Země a je velmi dobrou energií pro vytvoření tepla domova i hnízda. Někteří z vás si možná vzpomenou, jak se těšili domů, nebo k babičce a na to, jak bude napečeno a všude budou vonět dobroty. Vánoce by měly být obdobím hojnosti. Proto byste měli doma opravdu hodně různých pamlsků, ideálně doma připravených a napečených. Vánoční hostina probíhá u vánočního stolu. Ten je v tuto chvíli nejdůležitější základnou pro celou rodinu. Je důležité, aby stůl byl dostatečně velký a stabilní. Ideální je stůl z masivního dřeva. Může to být stůl kulatý (ideálně), oválný, nebo obdélníkový. Čtvercový stůl není příliš vhodný. Hojnost Vánoc musí vycházet z jídelního stolů. Ten by měl být v průběhu vánočních svátků plný jídla, tedy nejen při sváteční večeři.

Příprava stolu by měla opět odpovídat „teplu domova“ a hnízdu. Ve středu stolu by měla být svíčka nebo svícen. Svíčky musí hořet, nestačí je „jen tak mít“ na stole. Střed je velmi důležitý a proto musí plnit svoji funkci. Oheň (svíčky) vytvářejí velmi příjemný pocit tepla a útulnosti. Stůl by dále měl mít ubrus a prostírání. Ideální barevná kombinace je ze zemitých barev a červené barvy. Opět jde o vytvoření energie Země a ohně. Tvar prostírání by měl být čtverec, nebo obdélník velmi blízký k tvaru čtverce. Ideální je, když je ubrus v zemité barvě a prostírání či další doplňky v červené barvě. Slánky, pepřenky a ostatní doplňky by měly být ideálně keramické. Pro vánoční hostinu rozhodně používejte kulaté talíře bílé barvy. Kulatý tvar a bílá barva patří k barvě a energii Nebes a jídlo na nich servírované pak k energii Země. Tím krásně dochází k tzv. propojení Nebes a Země. Je to ideální stav harmonie.

Židle kolem stolu musí být polstrované a musí mít pevná, celistvá záda (opěrku) a je dobré, pokud mají opěrky pro ruce. Musí být stabilní a opět ideální je masivní dřevo jako materiál. Kolem stolu musí mít všichni dostatek místa. Správně by u stolu měla být jedna židle navíc, která je připravena pro nečekanou návštěvu. Tato židle dává jasně najevo, že máme dostatek jídla i pro další lidi. To je další symbol hojnosti a bohatství.

Většina lidí si neumí představit Vánoce bez vánočního stromečku. Využijte ho opět jako symbol bohatství. Měl by proto být hustý a rovný. Způsob ozdoby nechám na vašem vkusu, ale Vánoce mohou být klidně i kýčovité. Jde hlavně o symboliku a vytvoření jedinečné energie. Ozdoby na stromečku by proto měly být hodně ve zlaté a červené barvě. Zlatá dodává bohatství a červená pak toto bohatství aktivuje. Čím bohatší stromeček je, tím silnější energii bohatství vytváříte. Stromeček umístěte tak, aby bylo kolem bylo dostatek místa, aby se všechno to bohatství mohlo k němu vejít. Stromeček by měl svítit, aby bohatství lákal. Správné místo pro umístění stromečku je tzv. Gua 4, tj. levý vzdálený roh místnosti nebo bytu z pohledu od vstupu do místnosti či vchodu do bytu.

Všichni se asi nejvíce těší na dárečky. I tento zvyk je o štědrosti a bohatství. Pokud si k Vánocům nic nedáte pod stromeček, zbytečně se o energii bohatství ochuzujete. Dejte si alespoň několik maličkostí a rozhodně je dejte pod stromeček. Dárky pod stromečkem by měly být rozmístěny co nejvíce chaoticky a měly by zabírat hodně místa. Je lepší mít hodně menších dárků, než pár velkých krabic. Opět jde o vytvoření energie bohatství a hojnosti.

Jak jsme říkávali ve škole: „Vánoce jsou svátky klidu, nezkoušejte naši třídu.“, tak bychom měli Vánoce vnímat v našem životě. Užijte si hlavně klid a hojnost. Vánoce jsou štědrý svátek. Ne nadarmo se štědrý den jmenuje štědrý. Štědrost a bohatství jdou ruku v ruce. Ježíš pravil: „Dej a bude ti dáno.“ Buďte tedy i vy o Vánocích štědří, protože již tím si budujete energii hojnosti do dalšího roku.

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: