UMĚNÍ DRUHÉHO KROKU

A co dál? To bývá častá otázka, když se krok za krokem učíte nějakému novému cvičení, nové metodě apod. Učitel vám většinou řekne, co máte udělat a pak kontroluje, jestli jste to udělali správně. Ale protože nevíte, jak pokračovat dál, tak se zaseknete na místě a čekáte na další „povel“. Pokud vás vede učitel, jste si téměř na sto procent jisti, že vám další krok ukáže a vy budete pokračovat dál. Co ale, když učitele nemáte? Jaký bude váš další krok? Jaký je ten další tah, který vás má opět posunout o něco blíže k cíli?

V tomto okamžiku se mnoho lidí ocitá v pasti. Možná, že si dokonale naplánovali i načasovali svůj krok kupředu, ale zapomněli na ten pověstný a velmi důležitý „druhý“ krok. Určitě jste v životě takových prvních kroků bez rozmyšlených dalších kroků udělali v životě hodně. Někteří dokonce žijí způsobem, že udělají první krok s tím, že „pak se uvidí“. I to je možný způsob, ale musíte být připraveni na všechny možné situace, které mohou nastat a nesmíte být předem fixováni na určitý výsledek. Taková cesta do pouště může být zajímavým dobrodružstvím, kdy nebudete plánovat další kroky, ale jste předem připraveni např. umřít žízní, nebo se nechat přejet velbloudem J.

Pokud vám však o něco jde a chcete něčeho dosáhnout, pak je neplánování „dalšího kroku“ zbytečnou komplikací, kterou si přivodíte už jen tím, že jste daný krok nenaplánovali. Proto vždy, když se do něčeho pouštíte, naplánujte si předem alespoň dva kroky: první a „další“. Týká se to soukromého i profesního života. V soukromí to mohou být věci jako např.: první krok svatba, další krok nastěhování se do společného nového bytu. Při cestování to může být: přistání na letišti jako první krok, ubytování se v předem zamluveném hotelu jako druhý krok. V profesním životě to může být např.: prezentace nabídky jako krok první, žádost o zakázku jako krok druhý apod.

Musíte být v každé situaci připraveni na to co bude (jak říkají Angličané) „NEXT“. Pokud totiž budete vždy plánovat minimálně dva kroky dopředu, neplánujete již jen kroky, ale tvoříte cestu. A to je úplně jiná energie. Krok vás posune o kousek dál. Ale cesta……to je energie vedoucí k cíli. Je to energie plynutí, tj. cesty bez překážek. Důležité je vědět, že plynutí, tj. energie elementu voda, má rádo pravidla, která toto plynutí vedou stále dál – a to jsou právě plány. Navíc, úspěšná cesta musí mít návaznost, tj. každý další

krok musí navazovat na krok předchozí a musí z něj vycházet. Pak jde o plynutí, volnou cestu k vašemu cíli. Představte si např. že pozvete svého partnera do kina (krok první) a před kinem mu sdělíte, že jste se rozhodli jít do restaurace na večeři. Tento druhý krok již nenavazuje na předchozí pozvání do kina. Proto tento druhý krok způsobí chaos, zmatek a dokonce může celou cestu zablokovat (partner do restaurace jít nechce apod.). Proto vždy dbejte na to, aby každý krok navazoval a vycházel z předchozího kroku. Tím právě zabezpečíte volné plynutí energie k předem stanovenému cíli. Tím se vyhnete velkému množství komplikací na vaší cestě. Zažijete méně nepříjemných překvapení, méně stresů apod.

Vzhledem k tomu, že jsme určili, že plán je energie kovu, což jsou pravidla, pak nezapomínejte na to, že pravidla se nejen stanovují, ale také vyhlašují. Takže o svých dalších krocích vždy informujte všechny, kterých se to bude týkat. Pokud to neuděláte, může se opět stát to, že překvapení lidé vám v cestě budou dělat problémy. Čím lépe si svojí cestu předem nastavíte, tím lépe se pak můžete nechat unášet její cestou ke svému cíli, aniž byste se u toho sami museli namáhat. Využívejte moudrosti Wu Wei – konání nekonáním. Nechte za sebe působit všechny energie, které máte k dispozici – energie času, prostoru a člověka (lidí kolem vás). Čím více těchto energií využijete, tím méně budete investovat svoji vlastní energii. Tím si posilujete zdraví a prodlužujete život.

Advertisement

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.